Wczasy w górach - baza noclegowaWakacje gory
Oferty specjalne
Rekreacja
Wyszukiwarka obiektów
Miejscowość:

Typ obiektu :
Wyszukiwanie zaawansowane

Beskid Niski (4)
Beskid Sądecki (5)
Beskid Wyspowy (1)
Beskid Żywiecki (6)
Beskid Śląski (9)
Gorce (5)
Góry Bystrzyckie (1)
Góry Stołowe (3)
Góry Wałbrzyskie (1)
Karkonosze (13)
Pieniny (17)
Góry Opawskie (2)
Orawa (5)
Podhale (72)
Tatry (10)
Masyw Śnieżnika (2)
Vysoké Tatry (1)
Menu kontekstowe
Ostatnio dodane
Polecamy miejscowosci
Atrakcje turystyczne
Webtraveling Paweł Mallek
ul. Klemensiewicza 6B/4
75-353 Koszalin
tel. 94 720 38 90
tel. kom. 608 769 913W Karpatach powroty orlików krzykliwych

2016-04-19

W polskich Karpatach odnotowano powroty orlików krzykliwych z Afryki.

Z pierwszymi orlikami po zimie spotkano się na terenie Beskidu Niskiego, między innymi we wsi Równe.

W polskich Karpatach żyje około 450 par tego gatunku. Na terenie Europy nawięcej tych drapieżników można spotkać w rejonie Beskidu Niskiego.

W ubiegłym roku opóźniły one swój powrót o 7 dni, bo wróciły około 12 kwietnia. Tuż po przybyciu zaczyna się tokowanie i odnawianie gniazd. Trzecia kwietniowa dekada to okres znoszenia i wysiadywania jajek.

Orliki, które budują gniazda na terenie polskich Karpat w zimę przebywały na afrykańskich sawannach - na wschodzie, w centrum i na południu tego kontynentu.

Można je zaliczyć do punktualnych ptaków. Odlatują około 15 września. Powroty na wiosnę też są regularne. Już od wielu lat wracają pod koniec marca, względnie na początku kwietnia.

Na terenie Polski swoje gniazda ma ponad 2000 par tych ptaków, głównie w północno-wschodnich i południowo-wschodnich rejonach Polski.

 Podkarpacie może poszczycić się występowaniem rych drapieżników na terenie Beskidu Niskiego, Bieszczad, Gór Sanocko-Turczańskich oraz w rejonie pogórza Przemyskiego, Dynowskiego i Bukowskiego. Najwięcej tych drapieżników można spotkać na terenie Europy w rejonie Beskidu Niskiego, nawet 20 par na stu kilometrach kwadratowych. Poza Polską z orlikami krzykliwymi można się zetknąć na terenach białoruskich, słowackich oraz na terenie Łotwy oraz Litwy.

 O orliku krzykliwym można powiedzieć, że ma ok. 65 cm długości, a przy rozłożonych skrzydłach ich długość wynosi 1,65 m. Jego pożywieniem są gryzonie, płazy, gady oraz większe owady. Na terenie Karpat gniazduje przeważnie na jodle, w połowie jej wysokości.

Wakacje w górach coraz biżej, zapraszamy do podziwiania ptaków podczas wędrówek, a szczególnie do obserwowania orlików krzykliwych.

  

Więcej  


 
wgorach.pl 2005 Wszelkie Prawa Zastrzeżone